O NAS

OFERTA

AKTUALNOŚCI

WARTO WIEDZIEĆ

KOMIS

GALERIA

BRANŻE

KONTAKT

O NAS

OFERTA

AKTUALNOŚCI

WARTO WIEDZIEĆ

GALERIA

BRANŻE

KONTAKT

PRACA

ŚWIEŻE POWIETRZE TO NIE TYLKO KOSZT, ALE TEŻ WYMIERNY ZYSK.

WARTO WIEDZIEĆ

PORADY

 • Wymagania klimatyczne związane z działalnością w poszczególnych sektorach produkcyjnych.
 • Normy krotności wymiany powietrza w pomieszczeniach
 • Skutki zbyt wilgotnego powietrza
 • Symbole i jednostki wykorzystywane w wentylacji i ogrzewaniu
 • Tabele przeliczników jednostek

WARTO WIEDZIEĆ

Wymagania klimatyczne dla produkcji

WARTO WIEDZIEĆ

Normy wymian powietrza w pomieszczeniach

WARTO WIEDZIEĆ

Skutki zbyt wilgotnego powietrza

Zbyt wysoki poziom wilgoci może być powodem znacznych problemów związanych z pojawianiem się niepożądanych jej oznak. Do jednej z nich zaliczyć można grzyby pleśniowe, które przyczyniają się do odpadania tynków, pękania sufitów i podłóg, niszczenia tapet, murów i drewna. Oprócz oddziaływania na rzeczy martwe wilgoć ma również ogromny wpływ na przebywające w takich pomieszczeniach osoby.

 

Mikroorganizmy rozwijające się obficie w wilgotnym środowisku mogą być przyczyną  nie tylko złego samopoczucia, przyspieszenia tempa odczucia zmęczenia, ale także wielu schorzeń takich, jak alergia, reumatyzm, w skrajnych przypadkach nawet stan krytyczny zagrożenia śmiercią.

 

Oprócz nadmiernego poziomu rozwoju grzybów pleśniowych, wilgoć powoduje również między innymi butwienie drewna, korozję metali, niszczenia papieru, czy łuszczenie się farb.

 

Przykłady niepożądanego działania wilgoci:

 

 

 • Wykraplanie – proces gromadzenia się kropel wody na chłodnych powierzchniach. Występuje w przypadku, gdy temperatura punktu rosy powietrza stykającego się z powierzchnią jest niższa od temperatury chłodnej powierzchni.
 • Korozja – proces utleniania się żelaza. Można jej zapobiec poprzez obniżenie wilgotności względnej powietrza do <50% RH.
 • Tworzenie się lodu –  powierzchnie wymienników są chronione przed wytworzeniem się na nich lodu, jeżeli powietrze stykające się z nimi ma temperaturę punktu rosy niższą od temperatury ich powierzchni.
 • Bakterie – są to mikroorganizmy wymagające do rozwoju wysokiego poziomu wilgoci. Podobnie jak w przypadku korozji, utrzymanie wilgotności względnej powietrza poniżej 50% RH skutecznie hamuje procesy życiowe i namnażanie się bakterii.
 • Pleśń – grzyb rozwijający się w środowisku wilgotnym, o wilgotności względnej powietrza powyżej 70% RH. Utrzymywanie środowiska poniżej tej wartości skutecznie zapobiega powstawaniu pleśni.
 • Przykre zapachy –  są odczuwalne, jeżeli wilgotność względna powietrza jest wyższa niż 50% RH. Zastosowanie osuszaczy skutecznie je eliminuje.
 • Higroskopijność materiałów – jest to właściwość określająca zdolność materiałów do pochłaniania wilgoci ze środowiska zewnętrznego. Taką charakterystyką cechują się między innymi tabletki, proszki, sucha żywność, słodycze. Jedynym sposobem na uniknięcie negatywnych wpływów wilgoci w czasie produkcji takich materiałów jest zastosowanie suchego powietrza już od samego początku procesu produkcyjnego. Są również materiały, które wymagają wilgotności względnej powietrza nawet poniżej 15% RH, do takich zakładów przede wszystkim kierowana jest oferta zawierająca osuszacze z rotorami adsorpcyjnymi.
 • Elektronika – wilgoć może być powodem wystąpienia problemów z korozją obwodów, kondensacją pary wodnej na powierzchni mikrochipów oraz wadliwe przywieranie fotorezystorów.

WARTO WIEDZIEĆ

Symbole i jednostki wykorzystywane w wentylacji i ogrzewaniu

COPYRIGHT 2015 - Roots